História školy

Prvým školským rokom našej školy bol rok 1973/1974.

Prvým riaditeľom školy bol Matej Hucík.

Prvým zástupcom riaditeľa bol Ján Malíček.

Počet učiteľov prvého učiteľského zboru bol 23.

Počet tried v prvom roku bol 19. 7 tried 1.-5.ročníka, 12 tried 6.-9.ročníka

Históriu našej školy dokumentuje historicky prvý zápis do školskej kroniky z roku 1973

„V našom mestečku sa veľmi veľa a často hovorilo o potrebe vybudovania novej školy, pretože priestory starej ZDŠ a SVŠ, ktoré boli pod jednou strechou, nevyhovovali pre Rajec a jeho okolie. V posledných rokoch roč. 1-5 boli doslova rozhádzané po rôznych budovách úplne nevhodných pre školské účely.
A tak obyvatelia nášho mesta túžili po škole modernej a veľkej, aby konečne sústredila všetkých žiakov nášho obvodu,ale hlavne aby sa odbúrala dvojsmernosť vo vyučovaní a tým sa celý výchovno-vyučovací proces zefektívnil a postavil na vyššie kvalitatívne základy.

Keď novú školu na Holého ulici začali stavať ako jednu z najväčších a najmodernejších na Slovensku, takmer sme sa nemohli dočkať dokončenia jej výstavby, ktorá i tak pokračovala veľmi rýchle. Po delimitácii škôl 1. januára 1973 boli z pôvodnej  Základnej deväťročnej školy a SVŠ vytvorené v Rajci tri školy a to: ZDŠ na Hollého ulici, ZDŠ na Kašjakovej ulici a Gymnázium na Kašjakovej ulici. Čakali sme už len na úplné ukončenie prác pri dostavbe novej školy, aby začala slúžiť účelu pre ktorý bola budovaná.

Školský rok 1973/74 sme zahajovali na nádvorí „starej“ školy na Kašjakovej ulici, ale s radostným vedomím, že vyučovanie začneme konečne v novovybudovanej škole na Hollého ulici.

Vyučovanie v novej budove sme skutočne začali 3. septembra 1973 i keď slávnostné otvorenie školy bolo až o osem mesiacov neskôr. Za celú túto dobu, súbežne s výchovno-vyučovacím procesom, sa pracovalo na dostavbe či odstraňovaní kolaudačných závad.

Nebol to teda ľahký začiatok. Ťažkostí v prvých týždňoch a mesiacoch bolo viac než dosť, no podarilo sa všetky práce ukončiť do 30. apríla 1974, kedy bola škola slávnostne odovzdaná do používania. Tak mesto Rajec a okolie dostalo krásny dar- novú, modernú školu v hodnote 30 mil. Kčs.

Začínali sme teda v novej škole za sťažených podmienok, ktoré určite ovplyvnili i celý výchovno-vyučovací proces. Škola bola bez pomôcok, bez telocvične, s nedokončenou kotolňou, neodstránenými kolaudačnými závadami ako premokanie do tried, neodtekanie vody a desiatkami iných skrytých závad. Tieto postupne objavovali, aby až do 30. apríla, teda temer celý školský rok po chodbách školy i triedach „putovali“ montéri a opravári a odstraňovali tieto nedostatky, samozrejme s dostatočným narušovaním školského života.“

Jeden z prvých učiteľských zborov - zo školského roku 1976/1977