Oznamovanie údajov o neprítomných žiakoch

Usmernenie

Usmernenie k oznamovaniu údajov o neprítomných žiakoch

Podľa Rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu č. 2020/15801:1-A1800 zo dňa 28. 8. 2020 „Škola oznámi územne príslušnému okresnému úradu v sídle kraja na účely poskytovania ošetrovného údaje o deťoch a žiakoch v rozsahu určenom Zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a spôsobom určenom Sociálnou poisťovňou podľa stavu k poslednému dňu príslušného mesiaca v termíne do 3. dňa nasledujúceho mesiaca. Okresný úrad v sídle kraja tieto údaje oznámi Sociálnej poisťovni do siedmich dní odo dňa ich oznámenia školou.“.

Školy zasielajú údaje o žiakoch, ktorí sa v priebehu predmetného mesiaca nezúčastňovali výchovno-vzdelávacieho procesu z dôvodu, že:

1. im bola nariadená karanténa/izolácia,
  2. ich trieda/škola bola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu (t. j. RÚVZ alebo riaditeľom školy), pričom nemusí ísť iba o karanténne opatrenie, ale môže ísť aj o riaditeľské voľno alebo
  3. ich ošetrujúci lekár ospravedlnil pre chorobu, resp. rodičom lekár potvrdil potrebu ošetrovania z dôvodu choroby žiaka.

Upozorňujeme zákonných zástupcov žiakov, ktorých deti sa v priebehu predmetného mesiaca nezúčastňovali výchovno-vzdelávacieho procesu z uvedených dôvodov, aby to oznámili triednym učiteľom najneskôr k poslednému dňu predmetného mesiaca. V prípade neoznámenia týchto údajov, nemusí byť zákonným zástupcom žiaka vyplatené ošetrovné.