Návrat do škôl

od 26.4.2021

Návrat do škôl od 26.4.2021

V zmysle rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa s účinnosťou od   26. apríla 2021 v súlade s podmienkami uvedenými v uznesení vlády Slovenskej republiky č. 160 zo 17. marca 2021 v znení uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 169 z 24. marca 2021 a uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 176 z 31. marca 2021 obnovuje školské vyučovanie vo všetkých základných školách v súlade s podmienkami pre jednotlivé okresy v rámci COVID AUTOMAT-u.

V okrese Žilina sa vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu obnovuje prezenčná forma vyučovania vo všetkých ročníkoch základných škôl. V podmienkach našej školy to znamená obnovenie prezenčného vyučovania aj v  5.-7.ročníku.

Podmienky návratu žiakov do školy

1. Potvrdenie (k nahliadnutiu) žiaka a aspoň jedného zákonného zástupcu, ktorý s ním žije v spoločnej domácnosti o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie staršie ako 7 dní, prípadne preukázaním sa, že spĺňa niektorú z nižšie uvedených výnimiek z preukazovania sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19..

Výnimky z preukazovania sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19 upravuje vyhláška č. 187/2021 ÚVZ SR z dňa 16. 4. 2021. Výnimku z testovania majú podľa uvedenej vyhlášky osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 s dokladom o prekonaní nie starším ako 180 dní, osoby ktoré sa preukážu diagnostikovaním ochorenia COVID-19 v období nie dávnejšom ako 180 dní, osoby zaočkované druhou dávkou mRNA vakcíny (pfizer alebo moderna) proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní, osoby zaočkované prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca) proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 4 týždne, zaočkované prvou dávkou vakcíny (všetky typy vakcín) proti ochoreniu COVID-19 a od tejto udalosti uplynulo viac ako 14 dní, ak bola táto dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19, osoby staršej ako 65 rokov, osoby ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie COVID-19, osoby, ktorým bolo diagnostikované stredne ťažké alebo ťažké mentálne postihnutie, osoby dispenzarizované so závažnou poruchou autistického spektra, dispenzarizované pre ťažký, vrodený alebo získaný imunodeficit, onkologickí pacienti po chemoterapii alebo transplantácii, ktorí majú leukémiu alebo onkologickou liečbou alebo inou liečbou ovplyvňujúci imunitný systém (napr. biologickou liečbou) z dôvodu rizika o omeškania pravidelného podania liečby, rádioterapie alebo inej plánovanej liečby napr. onkológom, hematológom alebo rádiológom plánovanej liečby, ako aj osoby za účelom vykonania RT-PCR a antigénovým testom na ochorenie COVID-19. Výnimku z testovania majú tiež deti materskej školy, žiaci prvého stupňa základnej školy, deti a žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia,vktoré navštevujú deti a žiaci zo špeciálnych škôl.

Zdroj: https://www.minedu.sk/data/att/19408.pdf

1. Vyplnenie čestného vyhlásenia (kliknutím stiahnete)

1. V interiéri školy prekrytie horných dýchacích  ciest (ústa a nos)  použitím preventívnej ochrannej pomôcky  rúškom, šatkou alebo šálom.

Stanovisko k niektorým otázkam súvisiacim s obnovením školského vyučovania v školách a s obnovením prevádzky školských zariadení