PISA

PISA 2022

Testovanie PISA je známe aj program medzinárodného hodnotenia žiakov, ktorý je organizovaný pod záštitou OECD. PISA 2022 bola ôsmou štúdiou, realizuje sa od roku 2000, a zúčastňuje sa jej viac ako 85 krajín z celého sveta.  Ide o najväčšiu medzinárodnú štúdiu  v oblasti vzdelávania, ktorá skúma výsledky žiakov vo veku približne 15 rokov. Tento rok sa jej zúčastnili žiaci narodení v roku 2006. U nás to bolo 31 žiakov deviateho ročníka vrátanie žiakov s vývinovými poruchami učenia.  Testovanie prebiehalo 2 dni  a to 25. a 27. apríla 2022. PISA hodnotí pripravenosť žiakov na život v dospelosti a zároveň zisťuje úroveň gramotnosti žiakov v oblasti čítania, prírodných vied, matematiky a schopnosti tvorivo myslieť. Pomocou výsledkov bude možné identifikovať oblasti, ktoré je možné zlepšovať v rámci škôl , vzdelávacích systémov a orgánov štátnej a verejnej správy. Žiaci vypracovávali kognitívny test v trvaní 2x 60 minút a následne dva dotazníky – Žiacky dotazník a IT dotazník. S prestávkami a pokynmi ku každej časti žiaci strávili testovaním 4 hodiny. Úlohy boli pre nich zaujímavé, netradičné a dotazníky príliš dlhé☺. Testovalo sa na počítačoch offline formou.  Na tomto mieste by sme sa chceli poďakovať všetkým zúčastneným žiakom, že k testovaniu pristupovali zodpovedne a dodržiavali všetky inštrukcie, ako aj časový harmonogram. Vďaka ich prístupu externý kontrolór kvality testovania nezaznamenal žiadne pochybenia a priebeh testovania označil za bezproblémový.