Baňa Cigeľ

Exkurzia šiestakov

Exkurzia šiestakov do Bane Cigeľ.

Žiaci šiesteho ročníka sa začiatkom novembra vybrali na vzdelávaciu exkurziu do Hornonitrianskeho banského skanzenu Cigeľ.

Vstup do bane začal prechodom cez šatne. V nich žiaci dostali ochranné prilby, plášte a čelovky ako naozajstní baníci. A tak sa mohli vydať po stopách každodennej práce baníkov.

Aby sa žiaci dostali až do hnedouhoľnej bane v podzemí, museli nasadnúť na banský vláčik. Jazda vláčikom v dĺžke 2 312 metrov bola nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých.Trasa pokračovala pešou prehliadkou podzemnými chodbami v minimálnej hĺbke 80 m pod povrchom v bývalej časti II. ťažobného úseku. Tu mohli žiaci vidieť kopy hnedého uhlia, naplnené vagóny, dokonca si mohli odniesť kus uhlia ako suvenír.

Všetky priestory bane Cigeľ, ktorými nás sprevádzal sprievodca, bývalý skúsený baník, boli autentické. Zaujímavá expozícia banského skanzenu žiakom priblížila reálne podmienky práce v bani.

Naša predstava o skutočne ťažkej a nebezpečnej práci baníkov aj v súčasnosti je po návšteve banského skanzenu oveľa reálnejšia.