Exkurzia 5.ročníkov

Exkurzia 5.ročníkov alebo Keď reklama predáva

Už od mája nás osobne pozývali na exkurziu do interaktívneho centra do Levíc. Krásne reklamné plagáty, pekná web-stránka a v septembri  telefonická pozvánka. Tak sme sa triedni učitelia piatych ročníkov rozhodli vyskúšať niečo nové.. októbra sme o siedmej ráno čakali nastúpení na parkovisku pri poliklinike v počte 65.  Cesta do Levíc bola dlhá a plná nečakaných zastávok.  J Pri vystúpení z autobusu sme boli v rozpakoch, lebo nás čakala nie celkom pekná budova. Pri počiatočnom privítaní, pripomenutí si pravidiel správania sa sme sa zložili v šatni.  Najskôr sme si vyskúšali bublinkový svet, kde sme tvorili bubliny, naťahovali ich na seba a skúšali všelijaké fyzikálne a matematické hlavolamy, pri týchto nám ale chýbali správne odpovede alebo vysvetlenie, prečo je to tak.  Následne sme boli rozdelení do troch skupín. Jedna skupina išla do starovekého Egypta, kde sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých známych aj menej známych informácií.  Následne sme išli pochovávať múmiu, uložili sme na ňu posvätné kamene a vyvolávali ducha princeznej Tameri.  To bolo rečí od žiakov, že duchovia nie sú, keď sa však dvakrát otvorili dvere a pri nich nikto nestál, úsmev na tvárach piatakom zamrzol.  Následne sme mali krátku prestávku na občerstvenie a pokračovali sme na prednášku o vynálezoch 21. Storočia. Novinkou boli pre nás infomácie o tom, ako bola vynájdená coca-cola, chipsy, alle aj iné vynálezy. Následne sme si  niektoré z nich aj vyskúšali. Z mnohých spomeniem len 9D simulátor, simulátor cestnej motorky, hooverboard, rôzne merače vzdialenosti a uhlov. Drony, malé roboty, ale aj väčšie nefungovali. Sľubovali nám,  že bude k dispozícii aj elektromobil Tesla – avšak nebol. Opäť sme išli na krátku prestávku, kde sme mali možnosť navštíviť obchod so suvenírmi. Posledná prednáška bola o vesmíre. Po úvodných slovách a diskusii sme si pozreli film z NASA. Jurij Gagarin, Valentina Tereškovova, Neil Armstrong, Ivan Bella. Tí všetci boli s nami na ceste za naším vesmírnym dobrodružstvom. Videli sme nevídané, prešli sme sa po našej Milky Way (Mliečnej dráhe). Už vieme koľko hodín musia astronauti stráviť na rotačných simulátoroch a veruže len z pozerania niektorým bolo nevoľno. Spia postojačky a aj také obyčajné liatie vody alebo umývanie si tváre dokáže byť fascinujúce v priestore bez gravitácie. Po všetkých týchto úžasných informáciách sme si vyskúšali skafandre a repliku vesmírnej kapsuly. Ani sme nevedeli ako a nastal čas na návrat domov. Opäť 2,5 hodiny cesty, tentokrát bez neplánovaných prestávok. Žiaci nadšení, unavení a plní vedomostí.. Veď ako sa človek najviac naučí?  Predsa keď nielen počúva, ale si môže aj vyskúšať a vidieť na vlastné oči.

My ako učitelia konštatujeme, že dobrá reklama naozaj predáva- úžasné farebné letáky, vyretušované fotky aj recenzie na webstránke. Ako zážitok pre deti výborné, avšak exponáty sú zastaralé, prezentácie by potrebovali vylepšiť  a prispôsobiť veku žiakov  a budova dosť schátraná. NEVADÍ, vyskúšali sme niečo nové a šoférka, áno dobre čítate, nám povedala, že oveľa modernejšie a na vyššej úrovni je podobné centrum na neďalekej Morave. Tak už sa tešíme, keď budeme šiestaci.

ZŠ Lipová 2, Rajec