Žiadosť bociana bieleho o prechodný pobyt

Ekovýchovný program

Aj tento školský  rok sa žiaci našej školy aktívne zapájajú do rôznych súťaží. Výnimkou nie sú ani žiaci krúžku mladých prírodovedcov, ktorí sa zapojili do celoslovenského ekovýchovného  programu Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorý koordinuje Štátna ochrana prírody SR prostredníctvom svojich organizačných zložiek.

Ekovýchovný  program s názvom „Žiadosť bociana bieleho o prechodný pobyt“ je určený pre školy v mestách a obciach s aktívnym hniezdom bociana bieleho a je zameraný na pozorovanie života bociana s cieľom dozvedieť sa o jeho živote čo najviac. Úlohou našich žiakov bolo pozorovať život bociana bieleho – jeho hniezdenie, výchovu mláďat, hľadanie potravy, kŕmenie a i. a zároveň získať o hniezdení bociana na území Rajca čo najviac informácií. Naši žiaci boli aktívni a získavali všetky potrebné informácie z rôznych historických prameňov - kroniky mesta Rajec, miestnych novín, pýtali sa amatérskych i profesionálnych ornitológov a príbuzných, ktorí si na hniezda, dnes už zničené, ešte pamätajú. Vďaka usilovnej práci naši žiaci vytvorili poster, na ktorý umiestnili všetky zadané a vypracované čiastkové úlohy spolu s umeleckou tvorbou.

Súčasťou súťaže bola aj prezentácia projektu, ktorá prebehla dňa 24.10.2018 v Krajskej knižnici v Žiline. Aj tu sa naši žiaci blysli a suverénne svoju prácu obhájili.

Nakoniec sa poster zúčastnil na záverečnom celoslovenskom hlasovaní o víťazný projekt a umiestnil sa na vynikajúcom 2. mieste.

Všetkým žiakom, ktorí sa na tvorbe tohto krásneho projektu zúčastnili úprimne gratulujeme a ďakujeme za aktívnu prácu a chuť nielen reprezentovať našu školu, ale predstaviť aj „naše“ bociany.