Živeko

Žiacka vedecká ekologická konferencia

Vyhodnotenie Žiackej vedeckej ekologickej konferencie vo Varíne pri príležitosti Dňa Zeme

30.04.2019 sa vo Varíne v priestoroch Správy Národného parku Malá Fatra konala Žiacka vedecká ekologická konferencia (v skratke Živeko). Konferenciu pripravila pre žiakov základných škôl Katedra ekológie a environmentalistiky, Fakulty prírodných vied, Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, Správou NP Malá Fatra, Slovenskou agentúrou životného prostredia, občianskym združením VAU a s občianskym združením Poznaj a chráň.

Úlohou zúčastnených žiakov bolo napísať vedecký článok na vybranú tému, ktorý mali možnosť zároveň aj publikovať. Svoj vedecký článok si žiaci museli aj obhájiť a odprezentovať pred viacčlennými komisiami, zloženými z odborníkov – pedagógov a pracovníkov Správy NP Malá Fatra.

Tieto úlohy boli naozaj náročné, ale naše žiačky sa ich nezľakli a dokázali svojimi vedeckými článkami a ich prezentovaním, že patria medzi favoritov.

Naše siedmačky Alexandra Rajtárová a Klaudia Pauková – obidve zo 7.C prevalcovali konkurenciu a vybojovali svojím článkom „Invázne rastliny v Rajci a okolí“ úžasné 1. miesto.

Ďalšie naše siedmačky Nina Zajačková, Elizabeth Uhliariková (zo 7.A) a Michaela Mia Čerňanská (zo 7.B) vybojovali svojím článkom „Pytliactvo v Rajeckej doline“ tiež vynikajúce 3. miesto.

Okrem súťažnej ale zároveň aj príjemnej atmosféry a víťaznej eufórie mali naše žiačky možnosť zažiť skutočnú atmosféru vedeckej konferencie na správe národného parku. Súčasťou programu bola aj živá prezentácia na tému Čistá energia, ktorú žiakom zaujímavo a pútavo predstavili pracovníci z katedry fyziky Univerzity Konštantína Filozofa. „Vyskúšaš si život vedca, naučíš sa veľa zaujímavostí, spoznáš nových ľudí a hlavne zažiješ niečo, čo iní žiaci len tak ľahko nezažijú“ – to bolo motto tejto súťaže a myslíme si, že sa to organizátorom naozaj podarilo.

Našim žiačkam srdečne gratulujeme k úspechom za vynikajúcu prácu a organizátorom ďakujeme za úžasnú atmosféru.