Zručnosti pre úspech

7.ročník súťaže pre ZŠ

Zručnosti pre úspech- 7. ročník súťaže pre ZŠ

Dňa 15. 11. 2019 sa v školských dielňach Strednej odbornej školy dopravnej v Žiline uskutočnil siedmy ročník workshopu Zručnosti pre úspech. Po prvýkrát sa akcie zúčastnili aj dve firmy: IGV technológie, s. r. o., Žilina – výroba náhradných dielov pre výrobné stroje a zariadenia; vývoj, výroba a servis jednoúčelových strojov a EdgeCom, a. s. – informačné technológie a počítače.

V úvode všetkých účastníkov workshopu privítala riaditeľka školy Ing. Mária Vítová, PhD., MBA . Pozvanie na workshop prijalo 20 trojčlenných družstiev zo základných škôl z troch okresov Žilinského kraja. Prišli si „zmerať“ svoje zručnosti, vedomosti a znalosti v oblasti doôpravy zameranej na automobilový priemysel.

Našu školu reprezentovalo  družstvo v zložení  Jakub Škorvánek, Lukáš Úradník, Marko Vríčan a súťažilo na týchto stanovištiach:

1. Bezpečnosť nadovšetko – prednáška a test o materiáloch využívaných v automobilovom priemysle, ukážka videí z dopravných nehôd.
  2. Simulátor riadenia – simulovaný spôsob jazdy na trenažéri – osobnom motorovom vozidle.
  3. Kalenie a strihanie do gumy nahriatie železa a prudké ochladenie, strihanie do gumy – tvar písmena „U“.
  4. Skrutkové spoje – montáž a demontáž skrutkových spojov.
  5. Prevodovka – montáž a demontáž obalu prevodovky.
  6. „Michelin“– demontáž, slalom a montáž pneumatiky.
  7. „Jazda autom“ – simulácia reálnej jazdy v aute zo školskej autoškoly.
  8. Lakovňa a marketingový pracovník – vytvorenie reklamného pútača na tému Mysli na našu planétu a cestuj ekologicky. Na konci akcie bola prezentácia súťažiacich tímov v  2-minútovom vstupe o svojich prezentáciách.
  9. Odlievanie – odlievanie do vytvorenej formy štvorlístka – nahriatím cínu a olova odlievať svoj štvorlístok pre šťastie.
  10. Voltík – zapájanie reálneho elektrického obvodu – bzučiak s veľkým tónovým rozsahom.
  11. Zváranie a spájkovanie plameňom – nácvik zvárania dvoch plechov a spájkovanie mosadzou.
  12. Virtuálny tréningový systém – simulácia nanášania farby.

Na čas súťažili v týchto disciplínach: Bezpečnosť nadovšetko, Skrutkové spoje, Prevodovka, Pneumatiky Elektrické obvody  a Voltík.

Celé podujatie prebiehalo podľa vopred naplánovaného časového harmonogramu, tímy sa striedali a s húževnatosťou vykonávali jednotlivé činnosti. Niektoré boli jednoduché a zábavné, iné boli náročné. Všetky aktivity však žiaci zvládli a úspešne  absolvovali.

Ďakujeme žiakom za reprezentáciu školy.